تبلیغات
ماشین های اسپرت ایرانی - خودروی عزیز دردانه در معرض پرستش کودکانه ؛ نگاهی به اسپرت بازان در خیابان سورنا

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

ماشین های اسپرت ایرانی
آریان اسپرت بزرگترین مرجع عکس ها ومطالب اسپرت در ایران

خبرگزاری "مهر" - گروه اجتماعی : خیابان سورنا پیشرفت به سبک ایرانی ماجراست. برداشتی سترون و ناقص از برخورد با تکنولوژی، نگاه وارونه به پیشرفت است که در پس آن موفقیت جوانه نمی زند. جوان اسپرت باز هویت فراموش شده اش را در ظواهری می جوید که اتومبیل اش را بدان می آراید. این هم حکایتی است ... .

  جنرال موتورز با ایجاد تغییرات سالانه در اتومبیل های تولیدی، طراحی اسرافکارانه ای را باب کرد که در نتیجه آن هر گونه مقاومت در برابر این وسیله از بین می رفت  


به گزارش خبرنگار اجتماعی " مهر"، سازندگان اتومبیل که روزگاری هدف از ساخت این وسیله را کمک به تسهیل رفت و آمد آدمی عنوان می کردند، اکنون به چیزی فراتر از سطح تحلیل پیش گفته در مورد خودروهای خود می اندیشند. این باور از دهه 1930 که اوج هنرنمایی جنرال موتورز بر روی خودروهای تولیدی آغاز شده بود شکل گرفت. جنرال موتورز با ایجاد تغییرات سالانه در اتومبیل های تولیدی طراحی اسرافکارانه ای را باب کرد که در نتیجه آن هر گونه مقاومت در برابر این وسیله از بین می رفت . اتومبیل در چشم آدمی جذابیت یافت تا در اندک زمانی برای بسیاری از گروههای اجتماعی به یکی از بارزترین مظاهر " مصرف چشمگیر"  و" تفاخر اجتماعی" تبدیل شود . نشانه های بارز این " مصرف چشمگیر" و " تفاخر اجتماعی" ناشی  از وجود خودرو زیر پای شما در تهران امروز به تمامی قابل مشاهده است. آنجا که خودرو بیرون از قلمرو آسایش آدمی قرار گرفته تا "مصرف تظاهری" بارزترین بهانه برای استفاده از آن تلقی شود.

اینجاست که خیابان معروف به  سورنا در تهران بزرگ  پاتوق دهها جور آدمی که این وسیله نقلیه برایشان اهمیتی فراتر از حمل و نقل صرف پیدا کرده است می شود. گواه واقعی این ادعا ارقام هنگفتی است که در نتیجه دخل و تصرف در شکل و شمایل اتومبیل های دارندگان خودرو، از جیب یکی خارج و به جیب دیگری سرازیر می شود تا تفاوت قیمت پژو 206 شما با همتای مقابل در خیابان سورنا به 11 میلیون تومان ناقابل برسد.

برای امید 24 ساله که تخته گاز 16 خیابان را پشت سر گذاشته تا به سورنا برسد، 11 میلیون تومان اما فقط پول سلامتی است. او که خود را عاشق اتومبیل می داند در پاسخ به این پرسش که چرا 4 میلیون و 500 هزار فقط برای تعویض رینگ خودرواش پرداخت کرده یک جواب کوتاه می دهد : وقتی نمی توانم بروم دوبی و آنجا ماشین آخرین سیستم سوار بشوم، چرا اینجا این کار را نکنم، من عاشق رانندگی ام.

اتومبیل در این معنا به مدد ظاهر دلربا و قدرت تحرک بالا به مظهری برای گریز از جامعه تبدیل می شود. 6 میلیون خرج کردم تا وقتی تو بزرگراه زنجان می اندازم تولاین سرعت، کسی به گردم نرسد. این را حسین 26 ساله می گوید. برای او خودرو تجسم قدرت است، قدرتی که با آن می توان بر تحرک بالای خود در دل اجتماع ازود. برای ماندن در قلمرو این قدرت چه هزینه ای باید پرداخت؟ کندوکاو روانکاوانه در امیال جوانان اسپرت باز، راه رسیدن به پاسخ درست در این زمینه را هموار می کند. جوانانی که تنها در یک قلم برای تعویض رینگ های خودرو خود و نصب 4 رینگ اسپرت GV به جای آن ، حاضرند 4 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت کنند. آرمین 24 ساله که اسپرت کردن اتومبیل در خیابان سورنا برایش 7 میلیون تومان ناقابل آب خورده، هیچ گلایه از این امر ندارد او در پاسخ به چرایی این مسئله، سویه ای دیگر از این میل مبهم را به نمایش می گذارد: اگر می توانستم هر روز به پیست بروم و آنجا امتحان سرعت کنم باز هم همین قدر خرج ماشینم می کردم.

اسپرت بازها

به گزارش خبرگزاری "مهر"

  هزینه های صورت گرفته در سه حوزه تقسیم می شود. اول ظاهر خودروست که شامل رینگ ها و بدنه می شود. دوم داخل خودرو و تزئینات داخلی است و سومین بخش شامل قدرت موتور وبخش مکانیکی آن می شود

فروشنده لوازم اسپرت اتومبیل
برای معرفی جوانان بیست و چند ساله ای که اتومبیل را فارغ از جنبه حیاتی آن مبنی بر ایجاد آسایش در رفت وآمد به وسیله ای در خدمت میل خستگی ناپذیر خود به قدرت، شهرت یا هر چیزی از این دست تبدیل کرده اند، خاستگاه طبقاتی معیار مناسبی نیست. یکی از فروشندگان لوازم یدکی در خیابان معروف به سورنا در این زمینه می گوید: اکثر آنها جوانانی هستند که بین 20 تا 22 سال سن دارند و بیشتر برای تفریح و جوانی این چنین پولهایی خرج می کنند. طیف طبقاتی خاصی هم ندارند از همه قشری در میان آنها دیده می شود، هر کسی هم به وسع خودش. مثلا کسی که پیکان جوانان 57 دارد 500 هزار تومان برای رینگ و لاستیک خرج می کند و کسی که بچه پولدار است و پژو 206 دارد گاه حتی تا شش میلیون هم برای ماشین اش رینگ اسپرت می اندازد. این فروشنده از روزهایی می گوید که کارش رونق می گیرد و به گفته خودش سرچراغ به شمار می آید: مهمترین زمان برای ما شب عید است، ما کارمان طوری است که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با خودروهای صفر تازه از کارخانه درآمده دارد. فروشنده دیگری در توصیف آنچه وی اسپرت بازی می نامد چنین می گوید: هزینه های صورت گرفته در سه حوزه تقسیم می شود. اول ظاهر خودروست که شامل رینگ ها و بدنه می شود. دوم داخل خودرو و تزئینات داخلی است و سومین بخش شامل قدرت موتور وبخش مکانیکی آن می شود. وی در توضیح گزینه های مورد نظر برای رینگ و لاستیک می افزاید: رینگ ها بر اساس سایز بندی و جنس شان انتخاب می شوند. رایج ترینشان 14، 15، 16، 17، 18 و 20 است که بر اساس پهنای رینگ تقسیم می شوند. معروف ترین آرم ها در این میان آرمهای خارجی است و بیشترین خودرویی که جوانان به اسپرت کردن آن علاقه نشان می دهند، پژو 206 است.

به اعتقاد یکی دیگر از فروشنده ها، علاقه جوانان اسپرت باز به استفاده از رینگ اسپرت در خودروها به مزیتی باز می گردد که این رینگ ها نسبت به رینگ عادی دارند : در هندلینگ (Handeling) چرخ ها تعادل ایجاد می کند این کار باعث می شود که خودروها به سطح جاده بچسبند و در نتیجه امکان چپ شدن آن در پیچ های خطرناک جاده ها بسیار کم می شود. هزینه هایی که صرف تزئینات خارجی خودروها می شود موارد گوناگونی را در بر می گیرد. مواردی که نقش بسیار جدی در اطلاق مصرف تظاهری به رویه اتخاذ شده در پرداخت چنین هزینه هایی دارد. از تعویض سپرهای عقب و جلو گرفته تا نصب دم عقب و باربند. تعویض چراغ های خودرو و به اصطلاح عدسی کردن آنها در کنار رنگی کردن نور این چراغ ها از دیگر موارد مورد علاقه جوانان اسپرت باز است.

تنوع به کار رفته در علایق مشتاقان مراجعه کننده به این خیابان به حدی است که یکی از فروشندگان را ناچار به اعتراف می کند: ما برای هر جزء خودروها جایگزین داریم. برخی حاضرند حتی هزینه های کلانی را برای تغییر اگزوز خودروی خود پرداخت کنند. من خودم مشتری هایی داشته ام که برای اسپرت کردن لوله اگزوز ماشین خود 300 هزار تومان هزینه کرده است. دامنه این تعویض ها به برف پاک کن و نوار بیرونی دور درهای اتومبیل نیز کشیده است : کسی را می شناسم که برای نوار درهای اتومبیل اش بیش از 50 هزار تومان هزینه کرده است. یکی دیگر از فروشندگان خیابان سورنا در بخش مربوط به هزینه های داخلی خودرو آمار جالبی در اختیارمان می گذارد. وی می گوید : تزئینات داخلی خودرو از رکاب و پادری شروع می شود و به بقیه اجزاء داخلی کشیده می شود. از صفحه کیلومتر شمار گرفته تا شیشه های دودی و پرده های برقی و سان روف (sunroof) برقی. همین چند وقت پیش یک نفر برای روکش صندلی ماکسیمای خود 460 هزار تومان پرداخت کرد.

  در خیابان رویایی اسپرت بازان جوان ( سورنا) ، فرمان خودرو بین 50 تا 100 هزار تومان معامله می شود. در این خیابان رویایی کسانی تحت تاثیر میل مبهم هوس برای نصب یخچال در صندوق عقب ماشین خود بین 125 تا 400 هزار تومان می پردازند. در این خیابان، کسانی برای خرید پارکابی 15 تا 65 هزار تومان، برای سان روف (سقف برقی) 550 تا یک میلیون تومان و نیز برای نصب سیستم های صوتی معروف به subsystem رقمی میان دو میلیون و 800 تا 6 میلیون تومان پرداخت می کنند

فروشنده لوازم اسپرت اتومبیل
در این خیابان رویایی اسپرت بازان جوان، فرمان خودرو بین 50 تا 100 هزار تومان معامله می شود. در این خیابان رویایی کسانی تحت تاثیر میل مبهم هوس برای نصب یخچال در صندوق عقب ماشین خود بین 125 تا 400 هزار تومان می پردازند. در این خیابان، کسانی برای خرید پارکابی 15 تا 65 هزار تومان، برای سان روف (سقف برقی) 550 تا یک میلیون تومان و نیز برای نصب سیستم های صوتی معروف به subsystem رقمی میان دو میلیون و 800 تا 6 میلیون تومان پرداخت می کنند. فروشنده می گوید: یک مشتری برای تعویض چراغ های اتومبیل خود 600 هزار تومان پرداخت کرده است. فروشنده به تصریح می گوید: آن مشتری برای نصب بال عقب بر روی پژو 206 اش 4 میلیون پرداخت کرده است. این فروشنده و آن مشتری در کنار هم رقابتی را سازمان و سفارش می دهند که میل مبهم و انگیزه ای روانی در آن نقش تعیین کننده ایفا می کند. تحت تاثیر این انگیزه میلیون ها تومان خرج می شود تا به گفته یکی از فروشندگان تنها 20 تا 50 کیلومتر بر سرعت خودروها افزوده شود. این عمل با دستکاری در سیلندرهای خودرو صورت می گیرد تا در نتیجه آن سرعت گردش پیستون ها تغییر کند. شیفتگی به اتومبیل و تجسم آن به عنوان بخشی از حیات شخصی هر فرد کار را به آنجا می رساند که بعضی ها برای اینکه خودروشان صدای بم و خفه تولید کند بین 145 هزار تا 500 هزار تومان هزینه کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری مهر ، لوازم خریداری شده از سوی اسپرت کنندگان در خیابان سورنا یا از بازار اکباتان و امیر کبیر و چراغ برق تهیه می شود یا به صورت قاچاق از دوبی به ایران می آید. مراجعه کنندگان و فروشندگان با اصطلاحات خاص خود به سراغ هم می روند. اگر مشتری بگوید قالپاق گرد می خواهد، فروشنده در می یابد که طرف وسع مالی چندانی ندارد و قادر به تعویض رینگ نیست. اگر مشتری بگوید بوق خرگوشی می خواهد فروشنده به سراغ بوق های فانتزی می رود، مشتری می تواند درخواست شیشه اگزوز می کند تا فروشنده به سراغ شیشه های ضد ضربه ای برود که قدرت تحملی مقاومت در برابر پتک را هم دارند و بسیاری دیگر از این وسایل و اصطلاحات خاصی که به دنبال آن می آید.

 خودرو عزیز دردانه

   ریچاردز روانکاو برجسته انگلیس با دقت در اتومبیل و ظاهر دلربای آن و نیز تحت تاثیر قدرت تحرک اش آن را مظهر گریز از جامعه و در نتیجه تفوق بر قوای مردم می داند. به اعتقاد وی اتومبیل در فضایی عمومی، نوعی فضای خصوصی فراهم می آورد. مکانی ایمن که در داخلش همه چیز به گونه ای مادرانه برای راحتی سرنشین ترتیب داده شده است

دکتر هومن طاهری
اسپرت بازان مراجعه کننده به خیابان سورنا را خیلی عظیم جوانان تشکیل می دهد که اتومبیل برایشان نوعی فضای خصوصی به شمار می آید. فضایی که می توان با دخل و تصرف در آن مکانی ایمن به وجود آورد، آنگونه که میل  پنهان در ناخودآگاه فرد به ارضاء کامل دست یابد. دکتر هومن طاهری کارشناس مسایل اجتماعی از منظری روانکاوانه ای به این پدیده نگاه کرده چنین می گوید : برای بحث در این زمینه می توان با مددگیری از نظریات روانکاوانه بری ریچاردز روانکاو برجسته انگلیس به بررسی پرداخت. ریچاردز با دقت در اتومبیل و ظاهر دلربای آن و نیز تحت تاثیر قدرت تحرک اش آن را مظهر گریز از جامعه و در نتیجه تفوق بر قوای مردم می داند. به اعتقاد وی اتومبیل در فضایی عمومی، نوعی فضای خصوصی فراهم می آورد. مکانی ایمن که در داخلش همه چیز به گونه ای مادرانه برای راحتی سرنشین ترتیب داده شده است.


وی می افزاید:  ریچاردز معتقد است که اتومبیل برای ما عزیز است چرا که آن را تجسم خیالات مبنی بر خود شیفتگی مان می پنداریم، آنگاه است که احساس می کنیم اتومبیل ویژگی های جادویی دارد ما به سبب خودشیفتگی مان قدرت و کیفیات شهوت انگیز اتومبیل را بیش از حد ارزشمند می شماریم. بدین ترتیب راننده با هم هویت پنداشتن خود با اتومبیل احساس قدر قدرتی می کند.  وی ادامه می دهد: این تحلیل نوعی تحلیل روانکاوانه است که از منظر جنسیت به اتومبیل نگاه می کند. اتومبیل جایگاه بدن را پیدا می کند. هرگونه اظهار شیفتگی به آن و رسیدگی بیش از اندازه به جزئیات آن نوعی شیفتگی به خود را در ذهن آدم نشان می دهد. تلاش برای تعویض وسایل خودرو و پرستش بیش از اندازه این وسیله در خیابان سورنا از این منظر قابل مطالعه است.
شاید از این روست که به اعتقاد بسیاری از روانکاوان، اتومبیل ساختاری کاملا مردانه دارد. از چنین زاویه ای رانندگی می شود بازآفرینی لذت های ناشی از قدرت جا به جایی در ذهن .

در کنار این جنبه های روانی می توان از منظر مقوله مصرف زدگی نیز به چنین پدیده ای نگاه کرد. طاهری با تائید این نکته می گوید : پول سرشت دوگانه ای دارد که استفاده درست از آن هم می تواند به اعتلای فرهنگی افراد جامعه کمک کند و استفاده نادرست از آن باعث انحراف فرهنگی می شود ارزش پول در جامعه ای که مصرف تظاهری و چشم و هم چشمی مالی در آن به نوعی ارزش تبدیل شده به همان جهتی میل پیدا می کند که در خیابان سورنا مشاهده می کنیم. صرف هزینه های هنگفت برای وسایلی که در اتومبیل اهمیت چندانی ندارد، چیزی جز بازتاب این مصرف زدگی نیست.

خیابان سورنا پیشرفت به سبک ایرانی ماجراست. برداشتی سترون و ناقص از برخورد با تکنولوژی، نگاه وارونه به پیشرفت است که در پس آن موفقیت جوانه نمی زند. جوان اسپرت باز هویت فراموش شده اش را در ظواهری می جوید که اتومبیل اش را بدان می آراید. این هم حکایتی است ... .ارسال توسط محسن یاراحمدی
آرشیو مطالب
انواع فال
فال حافظتعبیر خوابسرگرمی فان پورتالگالری عکسفاگالری عکس آلامتو